Satranç Yarışma Şartnamesi

LİSELİLER ARASI ONLİNE SATRANÇ TURNUVASI

“Liseliler Arası Online Satranç Turnuvası”

AGD İstanbul Şubesi Liseler & İmam Hatip Komisyonu

tarafından düzenlenmektedir.

Online Satranç Turnuvası Şartnamesi

 1. Turnuvaya İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan örgün eğitim gerçekleştiren liselerin erkek öğrencileri katılabilir.

 2. Turnuva lichess.org sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu nedenle yarışmaya başvurmadan önce lichess.org sitesine üye olmanız gerekmektedir.

 3. Turnuvanın gerçekleştirileceği siteye üye olunduktan sonra turnuvaya katılabilmek için agdyarisma.com sitesi üzerinden 19 Mayıs 2020 Salı gün bitimine kadar yarışmaya başvurulması gerekmektedir.

 4. Yarışma başvurusu esnasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için bilgilerin doğru bir şekilde girildiğinden emin olunmalıdır. Yazım hatalarından doğabilecek problemlerin sorumluluğu katılımcıya aittir.

 5. Başvuru gerçekleştirildikten sonra 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü yarışmanın gerçekleştirileceği web sitesi linki ve şifresi katılımcıların cep telefonuna SMS yolu ile iletilecektir.

 6. Yarışmacılar turnuvanın gerçekleştirileceği odaya turnuva saatine kadar giriş yapabilirler.

 7. Elemeler 21 Mayıs 2020 Perşembe 17:00’de İstanbul Finali ise 22 Mayıs 2020 Cuma günü 17:00’de gerçekleştirilecektir. AGD İstanbul Şubesi gerekli gördüğü durumlarda turnuva tarihinde değişiklik yapabilir. Değişiklik olması durumunda yarışmacıları SMS yolu ile bilgilendirecektir.

 8. Turnuva esnasında turnuva başvurusu bulunmayan yarışmacılar dereceye girseler bile listeden çıkarılacak ve hak sıradaki yarışmacıya devredilecektir.

 9. Turnuva ön elemeleri üç ayrı grupta yapılacaktır. Her grupta ilk 10’a giren yarışmacılar İstanbul finaline katılmaya hak kazanacaklardır. İstanbul finalinde ilk 3’e giren yarışmacılar ödülü kazanmayı hakedeceklerdir.

 10. Dereceye giren öğrencilerin ödülleri AGD İstanbul Şubesi tarafından öğrencilerin ikametlerine ulaştırılacaktır.

Satranç Turnuvası Oyun İçi Kuralları

 1. Turnuva lichess.org sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir.

 2. Bir organizasyon süresi 60 dakikadır.

 3. Turnuva için site içerisinde oda açılacaktır. Açılan odalarda oyuncular dönüşümlü olarak birbirleri ile maç yapacaktır. 90 dakika boyunca oyuncular oynadıkları tüm maçlardan puan toplayacak ve bu puanlar ile sıralama site tarafından oluşturulacaktır.

 4. Turnuvada 3+0 uygulaması yapılacaktır. Bir maçın süresi 3 dakikadır.

 5. Yarışmacılar bir maçı tamamladıktan sonra yeni bir maç talebinde bulunmadıkları sürece sistem maçı başlatmaz.

 6. Yarışmacılar maç talebinde bulunduktan sonra sistem oyuncuların topladıkları puanlara göre denk olarak kabul ettiği müsait bir rakip ile eşleştirir.

 7. Turnuva süresince kaybedilen maç 0 puan, berabere biten maç 1 puan ve kazanılan maç ise 2 puan olarak değerlendirilecektir. Turnuva genel süresi tamamlandığında henüz bitmeyen maçlar sistem tarafından puan tablosuna yansıtılmamaktadır.

 8. Turnuvada Bersek Mod olarak adlandırılan oyuna izin verilecektir. Bu modda kazanılan maç 3 puan değerinde olacaktır. Ard arda 3 ve daha fazla maç kazanılması durumunda her maç için 4 puan, Berserk Mod’da kazanılması durumunda ise 5 puan verilecektir.

  Berserk  Mod nedir?
  Yarışmacının oynanan maçta kendisine verilen sürenin yarısından feragat etmesidir.

 9. Oyun içerisinde hile yaptığı veya kurala uymayan katılımcı olduğu farkedilen kişi oyun esnasında yarışmadan çıkarılacak, dereceye girmiş bile olsa ödül verilmeyecektir.