RENGARENK RAMAZAN

Rengarenktir ramazan,bir yerde kar taneleri gökyüzünden,hafif güneş ışıkları ile toprakla buluşurken,başka bir yerde ise beyaz örtü görevini bitirmiş su olup nehirlere akıyordur,toprak incecik yağmurları misafir ederken,çiçek kokuları cırcır böceği müzik orkestrası,ile birlikte gökkuşağının ahengi vardır.Biraz daha uzakta sıcak kendini hissettirmiş yemyeşil ağaçların türlü türlü meyveleri olgtunlaşmıştır.Uçsuz buğday tarlalarında çatlayan dudaklar ilahi emri sabırla beklemektidirler.Ve çatırdayan yapraklar arasında tatlı bir rüzgar başka bir diyarda ramazanı karşılamaktadır.

O bütün asaletiyle tüm insanlığı kısa bir süreliğinede olsa ana şefkatiyle kucaklamıştır.Bereket olmuştur kurtuluşa ulaştıracak namazlarda huzur,sevgi ve hoşgörüyüe anahtar olmuştur.Vücütlarda sıhhat evlerimizde kuran sesleri,camilerde salat-ı ümmiye olmuştur Allahın hoşnutluğunu kazanmamıza bereket sağlamak için infak olup yetimin ,garibin ve muhtacın yüzlerinde gülücük olmuştur. Ellerin semadan inmediği bin aydan daha hayırlı kadir gecesi ile ruhumuza şifa olmuştur.Diye devam ederken öğretmenimiz, ben derindüşüncelere dalmıştım bile.

Aynı anda huzurun,mutluluğun,sıhhatin,yardımlaşmanın,ibadetin ve sayamadığım birçok güzelliği barındıran,ramazanı bayramıylada mükafatlandırılan Allahın bizleri ne kadar çok sevdiğini,yanağımdan süzülen bir damla yaş kendime anltmama yeterliydi.

Ramazan her zaman gül goncası gibi bülbülü getiren,bir o kadar aramızdan ayrıldığı zaman,gönüllerde mutluluk,özlem bırakan,bir gezgindir aslında derken öğretmenimiz,eve dönüş vakti gelmişti.

Dillerde anlatmakla tükenmiyen bir renktir ramazan gökyüzündeki sayısız yıldızlar nasıl dünyamızı gece aydınlatıyorsa nasıl ki güneş kendini gösterdiğinde gece karanlık örtüsünü üzerinden kaldırıyorsa,ramazanda kalbimizi ve ruhumuzu arındıran bir armağandır insanlara.

Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun.

 

Ekin Yücebaş